Четвер, 25.04.2024, 07:46
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [10]
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Продукти бджільництва
Головна » Статті » Мої статті

Бджільництво в Україні
Україна - одна з провідних держав світу, яка має розвинене бджільництво, що забезпечує запилення ентомофільних сільськогосподарських культур, виробництво достатньої кількості меду, воску квіткового пилку прополісу маточного молочка, бджолиної отрути для потреб населення, харчової, медичної, парфумерно-косметичної й інших галузей та для експортних потреб.

У світі Україну визнають як батьківщину культурного бджільництва, заснованого працею основоположника прогресивних ідей у галузі - П.І.Прокоповича (1775-1850 рр.).

Здавна бджола на Україні вважається священною комахою. Це створіння і справді не може не викликати в кого цікавість, в кого здивування, в кого, навіть, острах.

Спостерігаючи за життям бджолиної сім’ї людина знаходила в ньому багато повчального і для себе. Не дивно, що в народі стільки приказок про бджолину працьовитість, рішучість, з якою вони захищають своє житло від сторонніх посягань і, звичайно ж, про мед.

Минали часи і бджола ставала більш зрозумілою, люди почали тримати їх у саморобних житлах, поближче до свого дому. У народі вважають, що саме Зосима і Саватій навчили людей правильно утримувати свою пасіку. Саме при житті цих святих, у п’ятнадцятому столітті крилаті трудівниці почали "приручатись". Тому і не дивно, що на іконах вони зображені з різним пасічним знаряддям того часу: драбиною, вірьовкою, навіть, сокирою чи ножем. В минулі часи при вході на пасіку обов’язково була ікона з зображенням Зосими і Саватія, а пасічник не помолившись не починав свою працю.

Мед - символ чистоти, Божого слова, натхнення, красномовства й поезії, їжа богів, безсмертних й поетів. У християн мед символізує земне пастирство Христа й солодкість Слова Божого. Акрідами й диким медом харчувався у пустелі Іоанн Предтеча. За біблейським описом, у Землі обітованій "тече молоко й мед".

Оскільки мед вважався пов'язаним із Великою богинею, покровителькою шлюбу, молодим рекомендувалося впродовж деякого часу після весілля вживати в їжу мед; звідси виник вираз "медовий місяць".

Україна входить до п'ятірки країн - найбільших виробників меду. Але потенційні можливості цього напряму нині реалізуються на 10-15%. В Україні, можна сказати, майже зовсім відсутній експорт медової продукції.

На 1 людину споживання меду в Україні складає 1,2 кг. Не можна не відмітити, що Україна споживає свій мед.

За даними Міністерства статистики, в усіх категоріях господарств налічується до 3 млн. бджолиних сімей. Щорічне виробництво меду на пасіках усіх категорій господарств складає від 40 до 60 тис. тонн (об'єм експорту меду - близько 3-5 тис. тонн). Важливим економічним показником галузі є виробництво додаткових продуктів бджільництва - прополісу, квіткового пилку, маточного молочка, трутневого гомогенату, бджолиної отрути, які е основою виготовлення низки цінних лікувальних препаратів та продуктів харчування. Медозбір дає соняшник, гречка, багаторічні трави, в Карпатах - конюшина червона та ріпак озимий тощо.

Види меду, які виробляються в Україні: мед акацієвий, мед гречаний, мед липовий, мед еспарцетовий, мед ріпаковий, мед конюшиновий, мед вересковий, мед з різнотрав’я, мед соняшниковий, мед травневий, мед з рідкісних видів медоносів, мед з пилком, мед з молочком матковим, мед з прополісом, мед з пергою тощо.

По всій Україні, в основному, розводять три породи бджіл: українську степову, карпатську та поліську. Низка порід і місцевих типів українських бджіл безповоротно втрачена (наприклад, кримські гірські). Українська степова порода сформувалась у зонах Лісостепу та Степу України. Бджоли миролюбні, зимостійкі, інтенсивно будують стільники і добре використовують сильний взяток, особливо з білої акації, експарцету, гречки, липи, соняшнику. Медова продуктивність бджолиних сімей - 30-80 кг. 

Карпатська порода сформувалась у регіоні Карпат. Бджоли економно витрачають зимові запаси, дуже миролюбні. Сім'ї карпатських бджіл малорійливі (як правило, роїться не більше 4% бджолиних сімей). Медова продуктивність змінюється від 30 до 80 кг.

Поліські бджоли є популяцією середньоросійської породи бджіл. Зоною природного поширення їх є деякі регіони полісся України. Бджоли зимостійкі. Під час огляду гнізда поводяться агресивно. Досить рійливі. Медова продуктивність їх варіює від 20 до 70 кг.

Медичне застосування продуктів бджільництва відоме з тих часів, коли поняття "медицина" ще не існувало. Мед і бджолопродукти, поряд з багатьма корисними рослинами, упродовж тисячоліть довели свої цілющі властивості багатьом поколінням. Для координації досліджень, реклами препаратів із меду в Україні створена Асоціація апітерапевтів.

Бджолиний мед — це природний продукт, незамінний за своїми якостями. Він займає перше місце серед усіх ліків, що нам дарує природа за допомогою квітів і лікарських трав. Мед містить вітаміни, які поновлюють кров, заспокоюють нерви і відновлюють життя. Мед також містить практично всі мінерали, що так необхідні для функціонування людського організму. Мед легко засвоюється і швидко звільняє необхідну енергію, відновлює сили, заспокоює нервову систему, добре впливає на шлунок та інші органи.

Корисно вживати мед після фізичних навантажень і перед ними. Цінують мед за його бактерицидні властивості, про які знали ще в глибоку давнину. Особливу цінність має мед високогір’я: карпатський мед полісахаридний має великі переваги над медом моносахаридний.



Джерело: http://ukrainoznavstvo.livejournal.com
Категорія: Мої статті | Додав: status_317 (15.11.2011)
Переглядів: 3820 | Коментарі: 2 | Теги: бджільництво, Бджолиний мед | Рейтинг: 4.0/3
Всього коментарів: 2
2 Наталя  
0
Дякую за статтю. Багато корисної інформації. Додатково про ріпаковий мед можна прочитати на ще на нашому сайті http://contragent.com.ua/blog/pchelovodstvo

1 status_317  
0

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Безкоштовний конструктор сайтів - uCozCopyright MyCorp © 2024